śWIAT FOKSTERIERóW

Forum miłośników foksterierów

Forum śWIAT FOKSTERIERóW Strona Główna -> INNE ... -> Obcinanie ogonów u Foksów Idź do strony Poprzedni  1, 2, 3  Następny
Napisz nowy temat  Odpowiedz do tematu Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat 
PostWysłany: Śro 11:04, 02 Wrz 2009
MARS
Stary wyjadacz

 
Dołączył: 08 Gru 2005
Posty: 387
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 7 razy
Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Łódź





Stanowisko Izby to tylko.... stanowisko Izby - a nie akt normatywny. Podobnie jak stanowisko Misterstwa Rolnictwa. Jak to wygląda - wiem, widziałem kilka razy zarówno u szczeniąt jak i u świń. Więcej krzyku szczeniaki robią na przeglądzie podczas tatuowania. A kraje co mają zakaz cięcia to rzeczywiście mają w prawie zakaz cięcia

PS. Żeby było jasne - ja nie jestem zagorzałym zwolennikiem kopiowania. Mi to akurat wsio równo w tym temacie. Ja jestem po prostu za tym że jak mamy trzymać się prawa to ma ono być jasne.


Post został pochwalony 0 razy

Ostatnio zmieniony przez MARS dnia Śro 11:09, 02 Wrz 2009, w całości zmieniany 1 raz
Zobacz profil autora
PostWysłany: Pon 17:18, 07 Wrz 2009
omfik
Całkiem dorosły foksterier

 
Dołączył: 28 Sie 2008
Posty: 193
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Berlin/Radom





Ja jestem przeciwna kopiowaniu ogonow i uszu. Rzeczywiscie na polskich wystawach spotyka sie jeszcze dosc czesto psy z obcietymi uszami i ogonem. Jakos szczegolnie dotyczy to wymienionych dobermanow;) a przeciez nie sa wystawiane tylko w klasie weteranow;)

Co do prawa: w Niemczech na przyklad od 1987 istnieje zakaz kopiowania uszu, ogona od 1998 (Wikipedia). Dopuszcza sie jednak kopiowanie w kilku przypadkach, o czym mowi ustawa o ochronie zwierzat paragraf 6: [link widoczny dla zalogowanych] (dla znajacych niemiecki). Mars sie ucieszy: u psow mysliwskich dopuszczane jest kopiowanie. Natomiast zgodnie z zasadami przyjetymi przez zwiazek kynologiczny zabrania sie wystawiania psow z obcietymi ogonami i uszami (wyjatki: te z ustawy): [link widoczny dla zalogowanych] (paragraf 4: Zulassung von Hunden).


Post został pochwalony 0 razy
Zobacz profil autora
PostWysłany: Śro 14:51, 09 Wrz 2009
dzikarz
Całkiem dorosły foksterier

 
Dołączył: 04 Sie 2007
Posty: 256
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 1 raz
Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: mazowieckie





moim zdaniem prawidlowo niemcy zrobili czyli dopuscili kopiowanie ogonow u psów mysliwsich(czyli takich ktore pracuja i sa narazone na okaleczenie).


Post został pochwalony 0 razy
Zobacz profil autora
PostWysłany: Śro 15:05, 09 Wrz 2009
MARS
Stary wyjadacz

 
Dołączył: 08 Gru 2005
Posty: 387
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 7 razy
Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Łódź





Mi Niemcy podobają się pod tym względem że potrafili czarno na białym jasno napisać co wolno a co nie.


Post został pochwalony 0 razy
Zobacz profil autora
PostWysłany: Śro 21:42, 09 Wrz 2009
omfik
Całkiem dorosły foksterier

 
Dołączył: 28 Sie 2008
Posty: 193
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Berlin/Radom





MARS napisał:
Mi Niemcy podobają się pod tym względem że potrafili czarno na białym jasno napisać co wolno a co nie.


Oj ;) zaden prawnik niemiecki nie zgodzilby sie z Toba, choc osobiscie uwazam, ze jezyk niem. jest o wiele bardziej precyzyjny niz polski ... wg mnie akurat w tym przypadku trudno o blad w interpretacji... ;)


Post został pochwalony 0 razy
Zobacz profil autora
PostWysłany: Pią 17:12, 10 Wrz 2010
patryk
Stawia pierwsze kroczki

 
Dołączył: 10 Wrz 2010
Posty: 7
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5





MARS napisał:
Odpowiedź sekretarza stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi - z upoważnienia ministra -

na interpelację nr 9362


"Szanowny Panie Marszałku! W odpowiedzi na przekazaną pismem z dnia 5 września 2007 r., nr SPS-023-9362/07, interpelację poselską Pana Mieczysława Aszkiełowicza, Posła na Sejm RP, w sprawie nieprzestrzegania przepisów ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 r. o ochronie zwierząt (Dz. U. z 2003 r. Nr 106, poz. 1002 z późn. zm.), a w szczególności art. 27 tej ustawy, przez Związek Kynologiczny oraz lekarzy weterynarii biorących udział w pokazach psów uprzejmie informuję, że z art. 27 ust. 1 ustawy wynika, iż zabiegiem lekarsko-weterynaryjnym jest czynność przeprowadzana na zwierzętach dla ratowania ich życia lub zdrowia oraz dla koniecznego ograniczenia populacji oraz zastrzega przeprowadzanie takich czynności wyłącznie przez osoby uprawnione. Jednocześnie ust. 2 tego artykułu zezwala na wykonywanie na zwierzętach zabiegów lekarsko-weterynaryjnych i zootechnicznych lub innych zabiegów wynikających z technologii produkcji wyłącznie przez osoby posiadające kwalifikacje do ich wykonywania, nakładając na te osoby obowiązek zachowania koniecznej ostrożności oraz przeprowadzania tych zabiegów w sposób zapewniający ograniczenie cierpień i stresu zwierzęcia. Nie wprowadza on jednak zakazu wykonywania takich zabiegów. Powyższe przepisy mają zastosowanie do wszystkich zwierząt wymienionych w art. 2 ustawy o ochronie zwierząt (w tym do zwierząt domowych i gospodarskich).

Lekarze weterynarii posiadają kwalifikacje do wykonywania na zwierzętach zabiegów lekarsko-weterynaryjnych i zootechnicznych lub innych zabiegów wynikających z technologii produkcji. Obcinanie uszu i ogonów psom pochodzącym z hodowli psów rasowych jest innym zabiegiem wynikającym z technologii produkcji, podobnie jak kurtyzowanie ogonów, obcinanie zębów oraz kastracja samców niektórych gatunków zwierząt gospodarskich. Kastracja knurów jest przeprowadzana w większości przypadków w celu otrzymania właściwej jakości produktu (mięsa) po zakończeniu tuczu i zgodnie z przepisem art. 27 ust. 1 ustawy również nie może być w takim przypadku traktowana jako zabieg lekarsko-weterynaryjny.
....

Z poważaniem
Sekretarz stanu
Henryk Kowalczyk"


Tak więc jak widać ustawa jest nieprecyzyjna przez co może mieć różne intepretacje w zależności od punktu widzenia. Poza tym jak już pisałem wcześniej, ogony może obciąć także zootechnik lub sam hodowca i nie będzie to złamaniem ustawy bo nie określa ona co jest zabiegiem lekarsko-weterynaryjnym a co nie. Kopiowanie uszu już owszem jest, bo wymaga stosowania znieczulenia ogólnego, czyli stosowania leków dostępnych tylko dla lekarza wet.

Odpowiedź ministra na interpelację nie ma żadnego znaczenia w sensie karno prawnym.
Zresztą po 2007 roku były następne lata, a w nich kolejne interpelacje w tej sprawie. Na ten przykład w 2009 roku minister napisał już tak:

Odpowiedź podsekretarza stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi - z upoważnienia ministra -

na interpelację nr 9425

w sprawie wprowadzenia jednoznacznego zakazu modelowania uszu i obcinania ogonów psom

Szanowny Panie Marszałku! W odpowiedzi na interpelację poselską panów Arkadego Radosława Fiedlera i Tomasza Piotra Nowaka, posłów na Sejm RP, w sprawie wprowadzenia jednoznacznego zakazu modelowania uszu i obcinania ogonów psom, przekazaną pismem z dnia 8 maja 2009 r. nr SPS-023-9425/09, uprzejmie informuję Pana Marszałka, że z art. 27 ust. 1 ustawy wynika, iż zabiegiem lekarsko-weterynaryjnym jest czynność przeprowadzana na zwierzętach dla ratowania ich życia lub zdrowia oraz dla koniecznego ograniczenia populacji oraz zastrzega przeprowadzanie takich czynności wyłącznie przez osoby uprawnione. Jednocześnie ust. 2 tego artykułu zezwala na wykonywanie na zwierzętach zabiegów lekarsko-weterynaryjnych i zootechnicznych lub innych zabiegów wynikających z technologii produkcji wyłącznie przez osoby posiadające kwalifikacje do ich wykonywania, nakładając na te osoby obowiązek zachowania koniecznej ostrożności oraz przeprowadzania tych zabiegów w sposób zapewniający ograniczenie cierpienia i stresu zwierzęcia. Pragnę zauważyć, że art. 27 ustawy ma zastosowanie do wszystkich zwierząt wymienionych w art. 2 ustawy o ochronie zwierząt, w tym do zwierząt domowych i gospodarskich.

Stanowisko ministra rolnictwa i rozwoju wsi przedstawione w odpowiedzi na poprzednie interpelacje w tej sprawie, zaliczające obcinanie ogonów i kopiowanie uszu u psów do innych zabiegów wynikających z technologii produkcji, wynika z faktu, iż terminy ˝produkt˝ i ˝produkcja˝ nie są stosowane wyłącznie w odniesieniu do hodowli i chowu zwierząt gospodarskich. Terminy te mają zastosowanie do wszystkich zwierząt hodowanych lub chowanych w celach komercyjnych.

Omawiane przepisy nie rozstrzygają w definitywny sposób dopuszczalności lub niedopuszczalności obcinania ogonów i kopiowania uszu psów. Ustawodawca zdecydował, że rozstrzygnięcia w sprawach dotyczących nieprzestrzegania nakazów zawartych w art. 27 oraz w art. 6 ustawy zostały powierzone niezawisłym sądom. W związku z tym tylko sąd może rozstrzygnąć w konkretnym przypadku o winie i wymierzyć karę na podstawie art. 35 lub art. 37 ustawy, jeżeli uzna, że przepisy ustawy zostały naruszone. Niezawisły sąd jest upoważniony do interpretacji przepisów ustawy w tym zakresie, w tym do wydania orzeczenia, czy zabieg chirurgiczny został przeprowadzony zgodnie z przepisem art. 27 oraz czy w konkretnym przypadku przeprowadzono zabieg lekarsko-weterynaryjny, zabieg zootechniczny lub inny zabieg wnikający z szeroko rozumianej ˝technologii produkcji˝.

Jednocześnie uprzejmie informuję Pana Marszałka, że brak orzeczeń sądowych w sprawie naruszeń art. 27 ustawy oraz orzeczeń zaliczających zabiegi obcinania ogonów lub uszu jako znęcanie się nad zwierzęciem zgodnie z art. 6 ustawy nie pozwala na ewentualną weryfikację lub zmianę przedstawionego stanowiska. Brak takich orzeczeń nie stanowi również podstawy do niezwłocznego podjęcia prac nad nowelizacją przepisów ustawy o ochronie zwierząt w tym zakresie.

Z poważaniem

Podsekretarz stanu

Tadeusz Nalewajk

Warszawa, dnia 27 maja 2009 r.

Taka odpowiedź ministra to śmiech na sali i urzędniczy, nic nie wart bełkot. GLW w 2005 roku zajął stanowisko jednoznaczne. Obcinanie psom czegokolwiek bez wskazań zdrowotnych, jest zabronione.


Post został pochwalony 0 razy
Zobacz profil autora
PostWysłany: Pią 17:15, 10 Wrz 2010
MARS
Stary wyjadacz

 
Dołączył: 08 Gru 2005
Posty: 387
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 7 razy
Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Łódź





Jakie znaczenie ma stanowisko GLW w sensie karno-prawnym?


Post został pochwalony 0 razy
Zobacz profil autora
PostWysłany: Pią 17:42, 10 Wrz 2010
patryk
Stawia pierwsze kroczki

 
Dołączył: 10 Wrz 2010
Posty: 7
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5





MARS napisał:
Jakie znaczenie ma stanowisko GLW w sensie karno-prawnym?

Policja zna odpowiedź na Twoje pytanie i to jest najważniejsze.

w w w. elblag.policja.gov.pl/?m=1&i=6860
(proszę usunąć spacje w adresie)

„Na targowisku Miejskim w Elblągu policjanci zatrzymali 73-letniego mężczyznę, który za pomocą sekatora obciął psu ogon. Policje wezwali przypadkowi świadkowie. Tego typu działanie zagrożone jest karą do roku pozbawienia wolności.
Ta nietypowa sytuacja rozegrała się w minioną sobotę na targowisku miejskim w Elblągu. Około godziny 7.00 rano oficer dyżurny odebrał telefon o zdarzeniu. Dzwonił jeden ze świadków, któremu nie był obojętny los zwierzęcia. Na miejscu policjanci zatrzymali 73-letniego Bogdana K., który za pomocą sekatora odciął dwutygodniowemu szczeniakowi ogon. Okaleczony pies został zabrany przez właściciela samochodem przed przyjazdem policjantów. Według relacji świadków mężczyzna miał więcej czworonogów. Funkcjonariusze ustalili już dane właściciela, który zwrócił się do znajomego 73-latka o pomoc przy „zabiegu”. Jego zatrzymanie to kwestia czasu. Nie jest wykluczone, że może odpowiedzieć również za znęcanie się nad zwierzęciem. Policjanci zabezpieczyli na miejscu sekator oraz płyn dezynfekujący.
Zatrzymany Bogdan K. wyjaśnił, że nie miał świadomości, że taki czyn stanowi przestępstwo. Przyznał się i dobrowolnie poddał karze. W uzgodnieniu z prokuratorem otrzymał 300 zł grzywny.
W tej materii kluczowym aktem prawnym jest ustawa z dnia 21 sierpnia 1997r. o ochronie zwierząt (tekst jednolity Dz.U. z 2003r. Nr 106, poz. 1002 z późn. zm.).
Art. 35. 1. Kto zabija zwierzę z naruszeniem przepisów art. 6 ust. 1, art. 33 lub art. 34 ust. 1-4 albo znęca się nad nim w sposób określony w art. 6 ust. 2, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do roku.

Art. 5 powołanej ustawy stanowi, iż KAŻDE ZWIERZĘ WYMAGA HUMANITARNEGO TRAKTOWANIA, przy czym definiuje to pojęcie (w art. 4 pkt 2) jako traktowanie uwzględniające potrzeby zwierzęcia i zapewniające mu opiekę i ochronę. Natomiast - w myśl ustawy - niehumanitarne traktowanie zwierząt jest wyraźnie zakazane

Jako jeden z wielu przejawów niehumanitarnego traktowania zwierząt ustawodawca wymienia znęcanie się nad zwierzętami, przy czym w tym zakresie ustala ustawową definicję tego pojęcia. Za znęcanie się nad zwierzętami uznaje zadawanie albo świadome dopuszczanie do zadawania bólu lub cierpień, a w szczególności m.in.: - umyślne zranienie lub okaleczenie zwierzęcia, niestanowiące dozwolonego prawem zabiegu (art. 6 ust. 2 pkt 1), a także - dokonywanie na zwierzętach zabiegów i operacji chirurgicznych w sposób sprawiający ból, któremu można było zapobiec (art. 6 ust. 2 pkt 8 ).
Natomiast przepis art. 27 ust. 1 brzmi: -„Zabiegi lekarsko-weterynaryjne na zwierzętach są dopuszczalne dla ratowania ich życia lub zdrowia oraz dla koniecznego ograniczenia populacji i mogą być przeprowadzane wyłącznie przez osoby uprawnione”.


Post został pochwalony 0 razy
Zobacz profil autora
PostWysłany: Pią 17:54, 10 Wrz 2010
MARS
Stary wyjadacz

 
Dołączył: 08 Gru 2005
Posty: 387
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 7 razy
Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Łódź





No nic tam Policja nie napisała niestety na temat jakie ma znaczenie stanowisko GLW w sensie karnoprawnym Sad. A już się cieszyłem że przeczytam... Ciekawe skąd wzięli że kurtyzacja ogonów jest zabiegiem lekarsko weterynaryjnym. Nie słysząłem żeby do kurtyzacji ogonów prosiętom ktokolwiek wzywał lekarza weterynarii. Fakt faktem że obcięcie ogona szczeniakowi dwutygodniowemu to zdecydowanie za późno i podpada pod znęcanie się.


Post został pochwalony 0 razy
Zobacz profil autora
PostWysłany: Sob 10:50, 11 Wrz 2010
patryk
Stawia pierwsze kroczki

 
Dołączył: 10 Wrz 2010
Posty: 7
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5





MARS napisał:
Nie słysząłem żeby do kurtyzacji ogonów prosiętom ktokolwiek wzywał lekarza weterynarii.

A słyszałeś o tym, że w wielu przypadkach kurtyzowanie prosiakom ogonów również może być uznane za znęcanie się nad zwierzętami, jako zabieg niedozwolony?


Post został pochwalony 0 razy
Zobacz profil autora
PostWysłany: Sob 10:58, 11 Wrz 2010
MARS
Stary wyjadacz

 
Dołączył: 08 Gru 2005
Posty: 387
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 7 razy
Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Łódź





Nie słyszałem nigdy żeby tak zostało uznane. Mało tego. Nie słyszałem nigdy o ukaraniu kogokolwiek za kastrację kilkutygodniowych prosiaków bez znieczulenia co jest normą.


Post został pochwalony 0 razy
Zobacz profil autora
PostWysłany: Sob 15:47, 11 Wrz 2010
patryk
Stawia pierwsze kroczki

 
Dołączył: 10 Wrz 2010
Posty: 7
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5





Moje pytanie było inne. Powtórzę je: "A słyszałeś o tym, że w wielu przypadkach kurtyzowanie prosiakom ogonów również MOŻE BYĆ UZNANE za znęcanie się nad zwierzętami, jako zabieg niedozwolony?"


Post został pochwalony 0 razy
Zobacz profil autora
PostWysłany: Sob 17:00, 11 Wrz 2010
MARS
Stary wyjadacz

 
Dołączył: 08 Gru 2005
Posty: 387
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 7 razy
Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Łódź





Moje zadane dużo wcześniej na które też się odpowiedzi nie doczekałem brzmi "Jakie znaczenie ma stanowisko GLW w sensie karno-prawnym?"


Post został pochwalony 0 razy
Zobacz profil autora
PostWysłany: Sob 20:18, 11 Wrz 2010
patryk
Stawia pierwsze kroczki

 
Dołączył: 10 Wrz 2010
Posty: 7
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5





hmmm, pewnie taki szczegół Ci umknął, ale ja nie reklamowałem braku odpowiedzi w ogóle, reklamowałem odpowiedź nie na to pytanie...
Co do znaczenia stanowiska GLW w sensie prawno karnym, to jest ono sprawcze, zgodne z doktryną prawa, co potwierdza interwencja Policji.
[link widoczny dla zalogowanych]

W żadnej mierze nie zmienią tego Twoje dywagacje dotyczące kastrowania prosiaków czy kurtyzowania im ogonów.


Post został pochwalony 0 razy

Ostatnio zmieniony przez patryk dnia Sob 20:21, 11 Wrz 2010, w całości zmieniany 1 raz
Zobacz profil autora
PostWysłany: Sob 20:51, 11 Wrz 2010
MARS
Stary wyjadacz

 
Dołączył: 08 Gru 2005
Posty: 387
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 7 razy
Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Łódź





Już po raz drugi wklejasz ten sam link w którym nie ma nawet słowa jakoby policja w swej interwencji powoływała się na stanowisko GLW Rolling Eyes .


Post został pochwalony 0 razy
Zobacz profil autora
Obcinanie ogonów u Foksów
Forum śWIAT FOKSTERIERóW Strona Główna -> INNE ...
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)  
Strona 2 z 3  
Idź do strony Poprzedni  1, 2, 3  Następny
  
  
 Napisz nowy temat  Odpowiedz do tematu  


fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001-2003 phpBB Group
Theme created by Vjacheslav Trushkin
Regulamin