śWIAT FOKSTERIERóW

Forum miłośników foksterierów

Forum śWIAT FOKSTERIERóW Strona Główna -> WYCHOWANIE -> Co nieco o pochodzeniu psa i hierarchii...
Napisz nowy temat  Odpowiedz do tematu Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat 
Co nieco o pochodzeniu psa i hierarchii...
PostWysłany: Wto 15:19, 27 Lis 2007
ada86
Dorastający foks

 
Dołączył: 17 Cze 2007
Posty: 64
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 4 razy
Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Kraków





Zaczne od razu, bez zbednych wstepow Wink

Wedlug najnowszych badan archeologicznych udomowienie psa mialo miejsce ok. 135 - 100 tys. lat temu, a nie jak wczesniej sadzono, ok. 14 tys. lat temu. Badania DNA psa i wilka wskazuja wyraznie na wilka, jako przodka psa. Na podstawie tych badan wyrozniony cztery grupy (szczepy) psow oraz ustalono, ze doszlo dwukrotnie do udomowienia - dwie grupy wywodza sie z roznych populacji wilka, a kolejne dwie z krzyzowki wilka z istniejacymi juz liniami psow.
Wg Coppingera w czasie kiedy czlowiek zaczal prowadzic osiadly tryb zycia w pewnych wilkach nastapila zmiana genetyczna - rozwoj niektorych wilkow zostal zatrzymany mniej wiecej na etapie 4 - 6 miesieca zycia - na tym etapie rozwoju hierarchia nie ma duzego znaczenia. Wilki te byly mniej lekliwe, dzieki czemu podchodzily blizej osad ludzkich, gdzie znajdowaly pozywienie na wysypiskach; wydawaly na swiat liczne potomstwo, ktore bez problemu mogly wyzywic. Po jakims czasie zaczely zyc wewnatrz osad, razem z ludzmi. Wiec, wg Coppingera, wilki nie tyle zostaly swiadomie udomowione, co po prostu dwa gatunki (ludzie i wilki) zaczely przebywac w swoim sasiedztwie. Czlowiek tez czerpal korzysci z bliskosci wilkow: "sprzataly" resztki pozywienia, ostrzegaly, z pewnoscia byly tez dla ludzi pozywieniem.
Wilki zyjace w poblizu ludzi nie musialy polowac, gdyz gotowe pozywienie znajdowaly w wiosce, badz na jej obrzezach. Dlatego tez wilki te nie osiagnely behawioralnego rozwoju na etapie doroslego wilka-drapiezcy, ktory musi zyc w strukturze spolecznej.
Psy wykazuja bardzo slabe i bardzo niestabilne uklady hierarchiczne, ktore zmieniaja sie w zaleznosci od zaistnialej sytuacji.
W wilczych watahach glownym motywatorem do osiagniecia pozycji osobnika alfa jest kwestia rozmnazania, posiadania potomstwa. W warunkach jakich zyja psy, czyli w warunkach domowych, powod ten znika. Poza tym, stado wilkow chroni swoje zasoby, takie jak: pozywienie, terytorium, i do tego potrzebna jest wspolpraca calego stada. Natomiast dla kazdej grupy psow co innego posiada najwyzsza wartosc. Ponadto chec kontroli zasobow okazywana przez osobnika zalezy od jego kondycji, od wartosci zasobu oraz, w oparciu o wczesniejsze doswiadczenia, od przewidywanego wyniku.
Teoria dominacji w wychowaniu i szkoleniu psa stwarza agresywny i kontrowersyjny zwiazek pomiedzy czlowiekiem a zwierzeciem!

Do napisania tego posta sklonila mnie odpowiedz MARSA na temat pozycji alfa psa w "stadzie ludzkim" (w temacie "agresja"). Jest to troszke chaotyczne ale temat-rzeka a ja staralam sie wybrac najwazniejsze rzeczy. To co tutaj przedstawilam w skrocie, mnie osobiscie przekonalo do zmiany sposobu "bycia z psem", z agresywnego: "ja-ci-pokaze-kto-tu-rzadzi" na spokojniejsze: "ja-ci-pokaze-co-od-ciebie-oczekuje".

Poza tym nie zapominajmy, ze pies to pies! Nie kot, nie czlowiek, nie wilk, nie dingo, ale pies! I uszanujmy jego psie zachowania Wink


Post został pochwalony 1 raz
Zobacz profil autora
PostWysłany: Wto 23:08, 27 Lis 2007
MARS
Stary wyjadacz

 
Dołączył: 08 Gru 2005
Posty: 387
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 7 razy
Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Łódź





No cóż pozostaje mi tylko się z tą teorią niezgodzic Smile. Mając trzy burki biegające po podwórku łatwo mi zaobserwowac istniejącą między nimi hierarchię. Widac który stoi najwyzej a któremu wszystkie mogą jeśc z miski. Nie wiem czemu autor stwierdza że hierarchia nie ma znaczenia we wczesnym wieku. Kiedy przywiozłem Erosa, miałem jeszcze jednego z moich szczeniąt. Ich pierwszy kontakt to była walka na śmierc i życie jakiej bym się nigdy nie spodziewał po takich gnojkach. Trwało to z 5 minut i ustaliły między sobą stopnie wyższości i był spokój.
Sposób postępowania z psem według mnie musi brac pod uwagę charakter psa. Są psy miękkie które z łatwością ułożymy metodą samych nagród, w głośnieszy rozkaz może je wykluczyc z pracy na pół dnia, ale są i psy z charakterem dominanta z którymi łatwo nie jest. Dużo też zależy od wieku w jakim zaczynamy naukę psa. Wiadomo że im młodszy tym latwiej będzie nam go wychowac.


Post został pochwalony 0 razy
Zobacz profil autora
Co nieco o pochodzeniu psa i hierarchii...
Forum śWIAT FOKSTERIERóW Strona Główna -> WYCHOWANIE
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)  
Strona 1 z 1  

  
  
 Napisz nowy temat  Odpowiedz do tematu  


fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001-2003 phpBB Group
Theme created by Vjacheslav Trushkin
Regulamin